Potulkami krajom Malokarpatska určite nevynechajte návštevu dedinky Doľany. Okrem typickej vidieckej atmosféry ticha v blízkosti prírody a ďaleko od mestského ruchu, je obec nositeľom niekoľkých kultúrnych pamiatok a pamätihodností. Za návštevu v tejto obci určite stojí prechádzka kalváriou, ktorá je súčasťou Dolianskeho historického chodníka.

Za chodníkom kalvárie v Doľanoch
Dolianska kalvária začína za farským kostolom sv. Kataríny a postupujúc chodníkom popri cintoríne začínajú prvé kaplnky krížovej cesty. Pred výstupom po chodníku sa oplatí poznať aspoň niekoľko základných informácií o kalvárií. Ruka v ruke s jej zvláštnosťou sa vynárajú i otázky. Ako prvé upútajú tehličky, z ktorých sú kaplnky postavené. Takýto štýl kaplniek je skutočne ojedinelý. Ide o červené a žlté glazované a neomietnuté tehly, pre použitie ktorých sa rozhodol ich staviteľ. A o koho vlastne ide, o tom už rozpráva informačná tabuľa číslo 7 Dolianskeho historického chodníka.

Kto bol Szilárd Várdai
Szilárd Várdai sa narodil v roku 1856 v dedinke Ompitál, dnes už Doľany. Svoje detstvo a školské roky prežil v rodnej obci, ale už v roku 1871 sa rozhodol pre dráhu kreslenia a študoval na Maďarskej kráľovskej štátnej škole učiteľov kreslenia. Počas svojho života sa pohyboval v učiteľstve kresby, vzorovej kresby a úžitkového výtvarníctva v maďarskom prostredí a aj to bol dôvod na pomaďarčenie jeho pôvodného mena Konštantín Vardaj.

Ako profesor výtvarnej výchovy väčšinu života prežil v Budapešti. Tu počas 1. svetovej vojny zriadil v budove školy výtvarných umení nemocnicu. Táto zásluha mu priniesla ocenenie od cisára Občianskym rádom za zásluhy II. stupňa. Počas svojho života podporoval cirkevné úsilie a pomáhal chudobným. Na svoju rodnú dedinu nikdy nezabudol a svoje posledné roky prežil od roku 1923 v Doľanoch.

Kaplnky krížovej cesty v Doľanoch
A práve na tomto mieste začína príbeh o vzniku kalvárie. Szilárd Várdai si svoj talent a zmysel pre kresbu a architektúru nenechal pre seba. Vo svojej obci Doľany sa rozhodol postaviť kalváriu. Stal sa autorom architektonického návrhu, sám na výstavbu kalvárie dohliadal a je autorom obrazových výjavov krížovej cesty maľovaných na plechu. Súčasná podoba obrazov je už po premaľovaní z rokov 1990 – 1991. Dolianska kalvária bola dokončená v roku 1894.

Okrem kaplniek sa Szilárd Várdai zaslúžil o výstavbu Kaplnky Najsvätejšieho Spasiteľa v Častej pri cintoríne. Pozornému oku neunikne výrazná architektonická podoba častianskej kaplnky s kaplnkami Dolianskej kalvárie. Nie je to záhadné, ide iba o rovnakého autora. Jeho život v Budapešti sa podpísal aj na kaplnke v Častej. Pri návrhu výjavu na priečelí kaplnky sa inšpiroval priečelím korunovačného Matyášovho chrámu v Budapešti a to vysvetľuje ich podobnosť. Szilárd Várdai svoje bohatý umelecký život dokonal v roku 1936 v rodnej obci Doľany, kde je aj pochovaný.


Kaplnka svätého Sebastiána
Výstavbe kaplniek krížovej cesty predchádzala už existujúca kaplnka sv. Sebastiána na vrchole kalvárneho kopca. Bola postavená v roku 1708 z vďaky za záchranu a ukončenie šíriaceho sa moru. Po niekoľkých rokoch sa ku kostolíku pridala výstavba Golgoty – troch krížov, uprostred s Ukrižovaným Kristom z oboch strán aj so zločincami. O výstavbu kamenných plastík sa zaslúžil vtedajší farár Jozef Plechlo. Viac o tomto mieste sa dočítate z informačného panela Dolianskeho historického chodníka.

Kaplnka svätého Leonarda
Kráčajúc popri prvých kaplniek krížovej cesty nás čaká ešte jedno príjemné prekvapenie. Pred výstupom na terasovitý chodník s kaplnkami nás chodník pozýva pokračovať ďalej. Za malou zákrutou stojí iný neobyčajný skvost. Kaplnka sv. Leonarda, ktorý sa v obci Doľany teší veľkej úcte. Žil v 5. storočí najskôr ako franský šľachtic, k potom pustovník starajúci sa o zajatcov.
Tradícia hovorí o živote pustovníkov neďaleko kostolíka až do roku 1759. Prvá časť kostolíka siaha do 14. – 15. storočia. Skalný masív bol využitý ako časť kostolíka a vypĺňa priestor pod chórom. Neskôr sa kostolík rozšíril a pribudla i malá jaskyňa s Lurdskou Pannou Máriou. V súčasnosti sa sakrálna pamiatka považuje za jediný stredoveký kostolík v širšom okolí. Ku kostolíku sv. Leonarda sa pravidelne vo veľkonočnom období koná významná púť známa v celom okolí.

Prechádzka prírodou aj stíšenie v modlitbe
Dolianska kalvária sa nachádza na okraji obce, čo je vlastne jej benefit, pretože sa tak vzdialila od akéhokoľvek ruchu z ulíc a svojím návštevníkom ponúka stíšenie v zákutí príjemného lesíka s výhľadom na vinice. Začína za farským kostolom, prechádza do chodníka ponad cintorín, pokračuje ku kaplnke sv. Leonarda s jaskyňou Lurdskej Panny Márie, k zastávke s obrázkom svätej rodiny. Súčasne sa prechádzate založeným Arborétum s významnými drevinami.

Keď sa chodníkom vrátite, vystupujete po terase od jednej kaplnke k druhej až ku trom krížom a kaplnke sv. Sebastiána. Zídete nižšie a otvorí sa vám pohľad na vinice a z diaľky možno uvidíte sochu sv. Urbana – patróna vinohradníkov. Cestou naspäť sa určite prejdite cintorínom. Okrem toho, že tu našli miesto posledného odpočinku významné osobnosti napr. Juraj Fándly (1750 – 1811), sa tu nachádzajú veľmi staré a zachovalé náhrobné kamene.

Lokalita na mape
Fotogaléria










