Obec Častá leží na juhovýchodnom úpätí Malých Karpát, v nadmorskej výške 248 m n. m. Vznikla v roku 1240 ako podhradie hradu Červený Kameň.
História a historické pamiatky
Prví obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom, vinohradníctvom a tiež bola remeselníckym centrom. K významným pamiatkam v obci patrí kostol sv. Imricha, ktorý vznikol v 15. storočí. Po veľkom požiari, ktorý zničil takmer všetky domy, obyvatelia z vďaky za záchranu počas živelnej pohromy svätia sviatok sv. Floriána. K jeho cti tiež postavili sochu sv. Floriána. V dôsledku morovej epidémie prišla Častá o veľa obyvateľov, preto ju neskôr zaľudnili najmä kolonisti z Nemecka. Za vyslyšanú pomoc počas moru nechali v dedine veriaci postaviť sochu sv. Františka Xaverského.
V Častej sa v roku 1750 narodil významný slovenský osvietenský spisovateľ, národný buditeľ Juraj Fándly. K obyvateľom Častej už pred 300 rokmi pribudlo aj nemalé židovské spoločenstvo. Až do dnešných čias sa zachovali zvyšky náhrobných kameňov na židovskom cintoríne v lese blízko Červeného Kameňa.
Budova obecného úradu bola postavená začiatkom 19. storočia. Sídlila v nej nadácia podporujúca vzdelávanie študentov stredných a vysokých škôl obci, ktorí patrili do panstva hradu Červený Kameň.
Priečelie kaplnky Najsvätejšieho Spasiteľa z roku 1898 je totožné s priečelím korunovačného Matyášovho chrámu v Budapešti.

Dedinka v lone prírody
Obec Častá je významnou vinohradníckou a vinárskou obcou. Viac ako polovica územia Častej zasahuje do Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. V prírodnej rezervácii Hajdúky sa nachádza viac ako 500 ročný gaštan jedlý a chránené buky.
Hrad Červený Kameň
Hrad Červený Kameň je postavený nad obcou vznikol v 13. storočí. Niekoľkokrát bol prestavaný a dnes patrí medzi najviac zachované hrady na Slovensku a medzi turistami veľmi obľúbený. Časť erbu rodu Pálfiovcov tvorí časť znaku Bratislavského samosprávneho kraja. Pálfiovci vlastnili veľa pozemkov a sídiel najviac na juhozápade Slovenska. Červený Kameň však medzi nimi vyniká, keďže ide o rodové sídlo. Okolie hradu ponúka možnosť prechádzky k ďalším zaujímavostiam ako napríklad Židovský cintorín alebo Kalvársku cestu so súsoším Ukrižovania vedúcej popri pohrebnej kaplnke Pálfiovcov.

Obec plná života
Dobrovoľný hasičský zbor obce má vyše storočnú históriu. V súčasnosti má viac ako 40 členov. Kultúrni nadšenci v obci a návštevníci, ktorí majú radi kultúru, môžu navštíviť amfiteáter s kapacitou 550 divákov. Miestna pekáreň zásobuje obyvateľov pečivom už 50 rokov.