Súčasťou vinárskeho mesta Pezinok sú jeho dve mestské a historické časti Grinava a Cajla. Dnes obe tieto časti sú neoddeliteľnou súčasťou mesta. Sú obklopené čarokrásnymi vinicami, ktoré prechádzajú do lesov Malých Karpát. V lesíku medzi stromami sa ukrývajú až dve kalvárie blízko mesta. Okrem Pezinskej kalvárie je možné od časti Cajla prejsť pomedzi vinice a dostať sa ku Cajlanskej kalvárie.

Možností výstupu je niekoľko. Ideálna a možno najkratšia cesta je od odbočky z Malackej cesty na Ulicu Pod kalváriou. Ďalej vás už navedie chodník doľava, kde vaše auto stopne zákazová značka a prechádzka sa môže začať. Najskôr posledné domy, potom vinice, veľmi nepatrné stúpanie a lesík uprostred viníc, kde sa otvorí Krížová cesta na Cajlanskej kalvárií.

Konečne chládok, listnaté stromy, kaplnka, tri kríže a jednotlivé zastavenia krížovej cesty pribité na stromoch. Pookriať a rozhliadnuť sa po zátiší s oddychom umožnia prítomné lavičky, využívané najmä počas pobožností krížovej cesty na kalvárií, s prítomnými veriacimi z farnosti.

Začiatok existencie Cajlanskej kalvárie sa datuje pred 2. svetovou vojnou. Pamäťou jej vzniku je nápis nad dverami kaplnky: Tak Boh miloval svet. Ku cti a sláve Božej postavené 1940. Vznikla na podnet divadelného spolku Františka Urbánka z obce Cajla a vďaka darovanému pozemku od mlynárky Márie Kubrickej. Cajlanská kalvária by sa dala nazvať spoločným dielom miestnych ľudí, kde každý prispel svojou prácou či darom. Druhá svetová vojna poznačila kalváriu streľbou. Počas prechodu frontu, bol zostrelený stredný kríž a stopy po streľbe dodnes nesú dvere kaplnky. A tiež v blízkosti kalvárie sú dodnes viditeľné vojenské zákopy.

Kamenná kaplnka má kruhový rotundový tvar, plechovú strechu s dvojkrížom. Vstupné dvere sú tiež plechové s drobnou ornamentovou výzdobou a malým mrežovaným okienkom. Zaujímavosťou interiéru kaplnky je socha Ježiša Krista z roku 2001, Boží hrob a dva svietniky vyrezané z dreva od trámov z kostola Povýšenia sv. kríža. v Cajle.

Pred kaplnkou sú tri kríže iba s korpusom Krista uprostred. Úctu k Ukrižovanému Kristovi prejavujú prichádzajúci veriaci okrem modlitieb aj výzdobou, sviečkami a kvetinami. Zastavenia Krížovej cesty sú vyobrazené na stromoch rastúcich na priestranstve kalvárie. V tomto prípade sú tradičné kaplnky nahradené malými obrázkami pribitými o kmene stromov. Svojej obnovy sa 14 zastavení Krížovej cesty dočkalo pred rokom 2018. Rovnako sú po obnove i kríže s novou plastikou Krista.

Cestu späť z Kalvárie si môžete zvoliť po rovnakej trase ako hore. Ak budete pokračovať ďalej od kalvárie dostanete sa na chodník dole pomedzi vinice, kolmo, až k asfaltovej ceste, ktorá vedie k východiskovej ulici Pod kalváriou.
Lokalita na mape
Fotogaléria








