V obci Doľany sa nachádza až 9 národných kultúrnych pamiatok a niekoľko ďalších významných historických pamätihodností. Uvedomujúc si výnimočnosť akou sa obec môže hrdiť sa jej zástupcovia rozhodli podujať na odvážny projekt náučného chodníka s prívlastkom historický. A tak sa v lete roku 2013 vďaka nadšencom a sponzorským darcom zrealizoval projekt s názvom Doliansky historický chodník.

Obec Doľany s pohľadom na Zvonicu

Náučný chodník rozpráva historický príbeh prostredníctvom svojich informačných tabúľ. Je o kultúrnych pamiatkach obce a živote významných slovenských dejateľoch, ktorí v obci pôsobili. O histórií obce sa dozviete z úvodného panela, ktorý chodník otvára. Nachádza sa pri autobusovej zastávke obce pri budove Dobrovoľného hasičského zboru Doľany. Zároveň sa z každého panela dozviete, ktorým smerom pokračuje ďalšia zastávka vrátane názvu. Všetky tabule sú zrozumiteľné aj pre cudzojazyčných turistov, pretože ponúkajú výklad v anglickom a nemeckom jazyku.

Rodné domy významných rodákov

Prvá zastávka Dolianskeho historického chodníka je venovaná Jurajovi Fándlymu (1750 -1811), slovenskému spisovateľovi a zakladajúcemu členovi Slovenského učeného tovarišstva. Z úcty k jeho tvorivému životu mu na tomto mieste postavila v roku 1926 Matica Slovenská pomník s kamenným obložením. Na čelnej strane a tiež na pravej a ľavej časti sú tabule s odkazom Matice, obce Doľany a citácia Juraja Fándlyho.

pomník Juraj Fándly
Pomník Jurajovi Fándlymu

O živote Juraja Fándlyho sa viac píše na tabuli druhej zastávky. Národný buditeľ sa narodil v Častej, no keďže jeho rodičia pochádzali z Dolian po pár rokoch sa do svojej obce vrátili. Svoje detstvo a mladosť tu s rodičmi prežil aj Fándly. Po štúdiách a vysvätení za kňaza pôsobil v rôznych farnostiach. Svoju spisovateľskú tvorbu najviac rozvinul v chudobnej farnosti Naháč. Diela písal v bernolákovskej slovenčine. Posledné roky života prežil v rodičovskom dome v Doľanoch, kde zomrel a je pochovaný.

rodičovský dom Juraja Fándlyho
Rodičovský dom Juraja Fándlyho

Pár metrov od rodičovského domu Juraja Fándlyho už z diaľky vidno mestskú vežu. Ide zároveň o ďalší bod historického chodníka v sérií kultúrnych pamiatok. Pôvodný názov obce bol Ompitál a tu sa predpokladá, že stavba veže je spojená práve s jeho povýšením na mestečko asi v 2. polovici 16. storočia.

Mestská veža v Doľanoch
Mestská veža v Doľanoch

Historický chodník ďalej pokračuje k dvom kultúrnym pamiatkam rodičovských domov významných osobností. Štvrtý panel informuje o rodnom dome Juraja Palkoviča (1763 – 1835), ktorý tu prežil časť svojho detstva a v dospelosti sa sem vždy rád vrátil. Juraj Palkovič bol po štúdiách teológie vysvätený za kňaza a počas svojho kňazského povolania získal vysoké cirkevné hodnosti. Štedro však podporoval slovenských spisovateľov ako napr. básnika Jána Hollého, sám písal a jeho veľdielom sa stal preklad Biblie do bernolákovskej slovenčiny.

Juraj Palkovič
Info panel o rodičovskom dome Juraja Palkoviča
Rodičovský dom Juraja Palkoviča
Rodičovský dom Juraja Palkoviča

Piatym bodom chodníka je zastávka pri rodičovskom dome Vincenta Lechoviča (1922 – 1995). Doliansky rodák po vysvätení za kňaza v Ríme sa rozhodol pre misijnú činnosť na indonézsky ostrov Timor. Ako misionár tu pôsobil až do roku 1979, kedy sa jeho aktívna činnosť misionára skončila pre chorobu. V timorskom jazyku vydal niekoľko diel a tým sa významne podieľal na rozvoji timorskej kultúry. Posledné roky života prežil v misijnom dome v Rakúsku.

Sakrálne kultúrne pamiatky

Juraj Palkovič ako vplyvný cirkevný hodnostár nezabúdal na svojich doľanských rodákov. Finančne prispel pri rozširovaní farského kostola v Doľanoch a to práve v rokoch 1832 – 1834 kedy sa na kostole stavala veža. Kultúrna pamiatka farského Kostola sv. Kataríny z roku 1390 je šiestym bodom historického chodníka v Doľanoch.

Farský kostol Doľany
Infopanel Farský kostol sv. Kataríny
Farský kostol sv. Kataríny Doľany
Farský kostol sv. Kataríny v Doľanoch

Zastávka číslo sedem patrí kalvárie z roku 1894. Už na prvý pohľad je skutočne výnimočná. Jej časť prechádza lesným chodníčkom vedúcim poza kostol a ponad cintorín. Ide o skutočné miesto na stíšenie a modlitbu. Kalvária pozostáva z tradičných 14 zastavení krížovej cesty, ukončená Golgotou s troma krížmi – ukrižovaným Kristom a lotrami z ľavej a pravej strany. Na vrchole kalvárie stojí kostolík sv. Sebastiána z roku 1708 a v rámci chodníka označená ako 8. zastávka.

Kalvária Doľany
Lesný chodník ponad cintorín na kalváriu v Doľanoch

Pred terasovitým výstupom medzi druhú časť kaplniek je možné odbočiť a úzkym chodníčkom sa dostať k 9. bodu historického chodníka. Dovedie vás ku gotickému kostolíku sv. Leonarda z 15. storočia. Časť kaplnky je vsadená do skalného masívu a je zaujímavo prepojená s jaskyňou Lurdskej Panny Márie.

sv. Leonard Doľany
Kaplnka sv. Leonarda v Doľanoch

Svätý Leonard je vyobrazený v obecnom erbe a zároveň patrónom obce Doľany. Každoročne sa v nedeľu počas oktávy Nanebovstúpenia Pána na počesť svätca konajú púte k jeho kaplnke. Od kaplnky sv. Leonarda je už len kúsok k záveru Dolianskeho historického chodníka. Privádza nás na doliansky cintorín k hrobu Juraja Fándlyho.

Hrob Juraja Fándlyho
Posledné miesto odpočinku Juraja Fándlyho

Arborétum Doľany

Pred výstupom na kalváriový vrch pri budove Základnej školy púta pozornosť informačný panel neuvádzaný v historickom chodníku. Informuje o vytvorenom Arboréte Doľany z roku 2015. Ako naznačuje mapka, ide o neveľké arborétum založené s cieľom spoznať typické dreviny miestneho regiónu. Vzácne dreviny v tejto lokalite sú označené menovkami zapichnutými v zemi. Od lurdskej jaskyne vás chodník dovedie k lavičke so Svätou rodinou, kde sa nachádza označený výskyt vzácnych drevín.

lavička a Svätá rodina
Lavička s obrázkom Svätej Rodiny

Genius loci obci Doľany

Návštevník obce Doľany môže s určitosťou povedať, že obec dýcha nezameniteľnou atmosférou miesta kde sa stretáva prírodná krása s kultúrnohistorickými pozoruhodnosťami a historický chodník už len dotvára jej genius loci.

Pohľad na obec Doľany od kalvárie

Zaujímavosťou všetkých tabúľ Dolianskeho historického chodníka je nevšednosť prevedenia. Tvorcovia sa zamerali na originalitu cez kresbu. Všetky pamiatky na paneloch sú ilustrované a jedinečnosť dotvára aj kreslený pohľad na obec Doľany z vtáčej perspektívy.

Celým Dolianskym historickým chodníkom sa naprieč obcou dá prejsť do hodiny. Je to skvelá príležitosť najmä pre rodiny so školopovinnými deťmi. Prechádzkou po malebnej dedinke Malokarpatska sa tu každý niečo dozvie nielen o histórii obce, ale aj o historicky významných osobnostiach, ktorí svoj život zasvätili zvyšovaniu národného povedomia.

Lokalita na mape

Fotogaléria

Súvisiace miesta: