Hrad Červený Kameň pri obci Častá sa stal obľúbeným cieľom na výlet po Malokarpatsku. Cestu k nemu však predchádza park v anglickom štýle, kde zaujmú sochy na podstavcoch. Vidno ich už z diaľky a len málokto vie, že ide o časť kalvárie Červený Kameň, ktorá začína pri hrade.
Kalvária Červený Kameň bola zhotovená na podnet jedného z členov rodu Pálfiovcov, vtedajšieho majiteľa blízkeho hradu. Jednotlivé zastavenia sa profilovali v priebehu 60. až 80. rokov 18. storočia.
V záujme spoznať okolie hradu sa môžete vybrať podľa zastavení Historického náučného chodníka Okolohradná potulka. Jeho súčasťou je aj krížová cesta, pohrebná kaplnka a vrch kalvárie so súsoším.
Od hradu na kalváriu
Prechádzku až k samotnej Golgote sme začali pri bráne hradného komplexu. Stojíme pri soche s podstavcom Panny Márie Kráľovnej. Naskytuje sa nám pekný výhľad na celé priestranstvo oplývajúcej farbami najmä počas babieho leta.

Krížová cesta je atypická absentujúcimi kaplnkami, ktoré nahrádzajú kamenné figurálne plastiky bez tradičných 15 zastavení. Na tejto ceste ich je menej a tiež nezvyčajne začínajú lúčením sa Matky Márie so svojím Synom Ježišom.

Následne je potrebné prejsť cez cestu. V čase prázdninovej sezóny či víkendov môže byť aj viac frekventovaná. Potom sa už môžeme pokojne rozbehnúť po lesoparku plnom líp a mohutných drevín, zastavujúc sa pri prvom výjave. S kalichom utrpenia, ale predsa tu stojí anjel posilňujúci Krista pred umučením. O tom sú prvé plastiky predstavujúce Ježišov krvavý pot v Gestsemany.


V rámci historického náučného chodníka je krížová cesta zahrnutá do tretieho bodu. Od anjela s Ježišom sa dostávame k Jeho bičovaniu a tŕním korunovaniu. Ak na druhej strane areálu počuť ruch návštevníkov hradu a festivalov, na krížovej ceste nás sprevádza ticho a pokoj v objatí prírody Malokarpatska.



Pohrebná kaplnka rodu Pálfiovcov
Blížiac sa k pohrebnej kaplnke vstupujeme do hustejšieho porastu a cítime sa ako v lese. Pri kaplnke je ďalšie zastavenie krížovej cesty, na ktorej Ježiš nesie svoj kríž. Niekoľko svietiacich kahančekov naznačuje, že sme na mieste k zamysleniu či modlitbe.

Pohrebná neogotická kaplnka Pálfiovcov je z 19. storočia. Jej história sa začala písať od roku 1743 kedy na týchto miestach vzniká pustovnícke miesto s kaplnkou zasvätenej Panne Márie Snežnej. Od okamihu zrušenia odpustkového privilégia a ukončenia konania bohoslužieb, ju od roku 1869 vtedajší majiteľ Štefan Pálffy prestaval na rodinnú hrobku. Svoj posledný odpočinok tu našlo 13 členov Pálfiovského rodu.




Súsošie Golgoty
Od kaplnky sa presúvame ďalej popri informačnej tabuli historického náučného chodníka Okolohradná potulka 3. – 5. a stúpame na kremencový vrch Kalvárie (364 m n. m.). Medzi stromami a s malým výhľadom sa tu nachádza detailné kamenné súsošie Golgoty zo 17. storočia. Uprostred je ukrižovaný Kristus s lotrami na kríži po oboch stranách, plačúcou Matkou Máriou, Máriou Magdalénou objímajúcou kríž a sv. Jánom – evanjelistom. Originálne sochy Panny Márie a sv. Jána Evanjelistu z golgotského výjavu sú od roku 2010 vystavené v exteriéri hradného parku. Pohrebná kaplnka a kalvária Červený Kameň sú od roku 1970 národnými kultúrnymi pamiatkami.

Nenáročný rodinný výlet
Od Červeného hradu a blízky židovský cintorín s vyhliadkou Kukla, cez zastavenia krížovej cesty, k pohrebnej kaplnke až na skalnaté bralo kalvárie po Sivú baňu, prejdete nenáročným terénom za hodinu a pol. Navyše okolie ponúka niekoľko ďalších trás žltej a zelenej značky vhodných pre turistov či rodinné výlety. Stačí si zvoliť náročnosť trasy či cieľ výletu smerom na obec Častá.


Lokalita na mape
Fotogaléria















