V mestskej časti Piesok v Modre pokračujúc ďalej od náučného areálu venovanej Huncokárom sa v priestranstve medzi stromoradím ukrýva kaplnka sv. Márie Magdalény. Ide o jednu z pamiatok zachovaných po pôvodných obyvateľoch – huncokárov, ktorí tu žili svoj život v lese a pre les.

Myšlienka stavby kaplnky

Obyvatelia z drevorubačských osád boli katolíckeho vierovyznania, s ktorým bola úzko spätá i účasť na bohoslužbách a slávenie sviatkov. Aby mohli i v tejto odľahlejšej časti žiť svoju vieru z podnetu miestneho správcu lesov Václava Žemličku sa v osade postavila kaplnka zasvätená sv. Márií Magdaléne.

Posviacka kaplnky sa konala 23. júla v roku 1862 a bola veľkolepo oslávená výstrelmi z mažiarov. Vďačnosť za realizáciu myšlienky novej kaplnky vyjadril svojím príhovorom farár Ján Tartol z farnosti Štefanová. Pripomenul aj život svätej Márii Magdalény, ktorá sa stala huncokárskou patrónkou. Po obrade posviacky kostolíka pezinským dekanom Františkom Svokom sa začala sláviť v kaplnke prvá svätá omša. Celú slávnosť vysviacky sprevádzal zbor Františka Hrdinu. Významný deň posvätenia kaplnky bola zavŕšená popoludňajšou modlitbou.

Kaplnka sv. Márie Magdalény – Modra Piesok

Viera Huncokárov v živote

Huncokári viedli hlboký náboženský život. Modlili sa po nemecky a modlitbu prednášal najstarší člen rodiny, zvyčajne otec. Zo svojej rodnej krajiny si priniesli svätcov, ktorých uctievanie bolo v Uhorsku málo rozšírené. Zachovávali oslavy sviatku sv. Vincenta – zimné hody a tiež sviatok patrónky sv. Márie Magdalény, známe ako letné hody. Veľkú úctu prejavovali aj voči Panne Márií.

Po renovácií fasády v roku 2008 získala kaplnka žltý zovňajšok, ktorý pretrval do ďalšej obnovy v roku 2014. Na prednej strane dnes bieleho kostolíka je zapísaný rok 1876, ale čo presne datuje sa nám zatiaľ nepodarilo zistiť.

Lokalita na mape

Fotogaléria

Súvisiace miesta: