Výstavba kamennej veže sa predpokladá v 2. polovici 16. storočia v období, keď vtedajší Ompitál bol povýšený na mestečko s trhovým právom. Veža so svojou výškou 18,2 metra strategicky poslúžila mestu ako strážna veža v časoch ohrozenia. Spomínal ju už Juraj Fándly vo svojom diele o histórií Dolian. Ako jedna z mála veží v Európe bola postavená nad tečúcim potokom. Túto zvláštnosť vyzdvihol aj sám Fándly, keď o nej s hrdosťou písal ako o rarite, ktorú nám môže závidieť Viedeň, Rím či Paríž.

História Mestskej veže
Zvonica je svojou výškou jedna z dominánt centra obce. S pôdorysom v tvaru štvorca má rozmery 4,5 m a päť poschodí. Keďže miestny kostol získal vežu neskôr, zvony mestskej veže poslúžili na zvonenie pred omšou. Veža stojí na kamennom moste a popod ňu tečie podzemný potok. Z toho dôvodu bol kedysi vstup do veže z prvého poschodia vonkajším schodiskom. Otvoreným prízemím veže sa klenbou prechádzalo ponad potok. Pôvodný zvon aj hodiny v roku 1686 padli do rúk Tökölyho armády. Obyvatelia Ompitálu si čoskoro nové hodiny aj zvon do zvonice zaobstarali. V ďalších storočiach bola veža upravovaná, niekoľko rokov mala prístavbu, ktorú počas opráv v roku 1976 na podnet pamiatkového úradu zrušili. Na vežu sa inštalovali nové hodiny a dvere s historickým kovaním. V roku 2021 prebehla na historicky významnom objekte rozsiahlejšia obnova.

Národná kultúrna pamiatka
Návštevníci obce môžu v Doľanoch vidieť niekoľko zaujímavých pamätihodností. Renesančná zvonica je od roku 1996 zapísaná medzi národné kultúrne pamiatky Slovenska. V rámci projektu náučného chodníka bola mestská veža zahrnutá medzi desiatku zaujímavostí obce a pod zastávkou číslo 3 je súčasťou Dolianskeho historického chodníka obce Doľany.

Lokalita na mape
Fotogaléria



