Pár metrov od autobusovej zastávky pri Zochovej chate v časti Modra – Piesok vás chodník popri ceste zavedie smerom k budove tzv. Nemeckej školy, kde sa vzdelávali aj deti Huncokárov. Budova pôsobí nostalgickým nádychom a už z pohľadu na ňu je možné vycítiť bohatého ducha histórie. Prvotným zámerom budovy bolo ubytovanie pre hostí, turistov ale i huncokárskych rodín. To vysvetľuje prečo môže stavba pripomínať skôr hotel ako jednotriednu školu. Pôvodne totiž išlo o Mestskú vilu.
Areál v prírode
Niekoľko zaujímavým informácií o škole vám prezradí informačná tabuľa. Dozviete sa napríklad, že v škole jeden školský rok pôsobil známy spisovateľ Fraňo Kráľ. Z tohto obdobia sa zachovala aj jeho vzácna fotografia s deťmi.
Pokračujúc ďalej sa pred vami otvorí nádherný areál plný zelene a stromov, kam sa môžu bezpečne rozbehnúť deti ale i dospelí. Hneď na začiatku sa na okamih môžete premeniť na huncokársky pár vďaka fotostene.
Výstava „Život v lese“ vás bude sprevádzať životom Huncokárov. Infopanely poskytnú príbehy o úcte k patrónom, slávení sviatkov, pálení uhlia, práci v lese a tiež o neslávnom konci Huncokárov a Pálfiovskej rodiny po II. svetovej vojne.

O živote ľudí z hôr
Stojany z drevených pníkov rozprávajú príbeh o huncokárskom nárečí, výberu mien pre deti, o trávení voľného času, spomienkach, Vianoc, starostlivosti o zdravie a pod.
Každého určite zaujme panel so vzorkami dreva niekoľkých druhov stromov: smrek, jaseň, javor, buk či dub. Informácie o geológií, pôde a lese poskytne panel Kameň a les Malých Karpát. Znalosti o zvieratkách a správnych slovách si zas môžu vyskúšať deti na jednom z ďalších interaktívnych prvkov. Osobitne zaujímavý je stojan s visiacimi hrncami na retiazkach. Na dne každého hrnca či pokrievky možno vidieť množstvo fotografií huncokárskych obyvateľov.

V závere sa dá posedieť na lavičkách pri studni, možno si niečo zahrať na malom prírodnom amfiteátri alebo len tak pookriať na teplom slniečku. Ak budete chodníkom popri ceste pokračovať ďalej prídete ku Kaplnke svätej Magdalény. Už z diaľky vás k nej nasmeruje kríž pri ceste. Za návštevu stojí aj Huncokársky cintorín. Je zaujímavý svojou jednoduchosťou tak, ako bol samotný život pôvodných osadníkov.
Lokalita na mape
Fotogaléria







