V blízkosti hradného komplexu Červený Kameň sa cestou lemovanej lesom dostanete do skutočne čarovnej dedinky Píla. Obec v okrese Pezinok a neďaleko obce Častá, sa radí medzi najmenšie obce tohto okresu. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1602. Jej najväčší rozvoj nastal na prelome 16. a 17. storočia, kedy dochádzalo k využívaniu prírodnej sily vody budovaním zariadení na vodný pohon.

Na malej vyvýšenine pri jednej z tabúľ miestneho náučného chodníka sa stačí rozhliadnuť a pozornému oku turistu alebo milovníka prírody neujde obopínajúca náruč prírody, v akej táto obec leží.

Kostolík Navštívenia Panny Márie v Píle

V prvej chvíli človeku napadne mať tu chalupu, prísť sem na víkend a skryť sa pred veľkomestom. A predsa tu nájdeme neveľa obyvateľov, ktorým nechýba ruch mesta a toto miesto milujú. My ako návštevníci im ticho závidíme. Úzkymi uličkami dedinky sa prekliesnime k malej kaplnke zasvätenej Navštíveniu Panny Márie. Kostolík je zamknutý, farnosť je filiálna a spadá pod Častú.

Napriek zdanlivému pokoju, ktorým táto obec žije sa môže hrdiť bohatou históriou. V priebehu 17. storočia tu vznikali podniky ako papiereň, hámor či valchovňa. Dobre sa darilo aj miestnemu mlynu, využívanému na výrobu pušného prachu. Okrem toho sa v Píle ťažilo a pálilo vápno. S ukončením činnosti týchto podnikov však obec Píla ostala zachovaná a dodnes tu žije cez 300 obyvateľov.

Jedna z tabúľ náučného chodníka v Píle

Obec Píla leží v údolí potoka Gidra v chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Aj vďaka svojej podhorskej polohe sa stala východiskovým bodom turistických trás. Podľa pamätnej knihy svoje pomenovanie dostala vďaka množstva píl a mlynov, ktoré patrili panstvu z hradu Červený Kameň. Nachádza sa tu niekoľko kultúrnych pamiatok a pamätihodností, o ktorých sa návštevnici môžu dozvedieť z Náučného chodníka pod Červeným Kameňom.

Lokalita na mape

Fotogaléria

Súvisiace miesta: