Mesto Pezinok má niekoľko obľúbených lokalít, kam sa radi vyberú na prechádzku miestni obyvatelia, náhodní návštevníci alebo ubytovaní hostia. Často sú to obľúbené chodníčky okolo vinohradov, blízke turistické trasy vedúce do Malých Karpát a tiež krátke prechádzky či dlhší relax v mestskom parku, známym ako Zámocký park.
Vznik Zámockého parku
Zakladateľom parku bol gróf z rodu Pálfiovcov – František Pálfy, ktorý v tomto kraji mal niekoľko hradov aj kaštieľov. Okrem rodového sídla hradu Červený Kameň, Pálfiovci vlastnili aj blízky poľovnícky kaštieľ v Budmericiach a okrem ďalších tiež pezinský zámok. Okolie zámockého areálu kedysi tvorili len hospodárske pozemky, budovy, stajne a záhrady na pestovanie zeleniny. Stavby dal gróf zrušiť a po rozsiahlych prácach tu vznikol prekrásny anglický park. Nasledovala výsadba stromov, okrasných kríkov a sústava malých jazierok zásobovaných kanálom z potoka. Projekt parku neodmysliteľne zahŕňal chodníčky, ktoré v tom čase boli na niektorých miestach lemované pomníkmi hrobov jeho obľúbených psov.

Populárny Anglický park
Keďže obdobie francúzskych parkov odchádzalo od úzadia, parky sa začali v druhej polovici 18. storočia formovať skôr do anglického, jednoduchšieho štýlu. Zásadou anglického parku bolo čo najviac sa priblížiť prírodnému prostrediu, čo znamenalo vysadiť takú skladbu drevín – vzácnych stromov a kríkov, vrátane cudzokrajných, aby park pripomínal les. Parky okolo zámkov a kaštieľov neboli určené pre širokú verejnosť, ale skôr na reprezentačné účely pre návštevy majiteľov šľachtických sídiel. Slúžili ako okrasné záhrady vhodné pre oddych.

Zámocký park pre verejnosť
V roku 1931 získalo park mesto. Súčasťou kúpy bol i blízky zámok, ktorého údržba sa stávala pre mesto príliš nákladná a preto bol predaný vinohradníckemu družstvu. V súčasnosti je v súkromnom vlastníctve známy ako zámok Šimák a dodáva zámockému parku prestíž. Zápis Zámockého parku do zoznamu národných kultúrnych pamiatok umocňuje jeho hodnotu. Nachádza sa tu cez tisíc stromov a podľa mohutnosti a veku sú to zdatní pamätníci, pravdepodobne aj samotného zakladateľa. Na zakladaní nových stromov a kríkov sa v ďalších rokoch zaslúžil významný záhradník Jozef Maršalík (1910 – 1992), ktorý sa od roku 1949 staral o zveľaďovanie parku.

Botanika parku
Keď sa návštevníci parku prechádzajú po chodníčkoch určite rozpoznajú niekoľko druhov známych drevín ako sú napríklad gaštany, buky, duby, lipy, bresty, jelše a tiež radu ihličnanov: smreky, borovice alebo jedle. V jarnom období skrášľujú park rozkvitnuté stromy agátu alebo nádherné okrasné kríky magnólie.

Jazero s vodným vtáctvom
I keď na prvý pohľad sa to nemusí zdať, ale park je plný zvierat. Už po chvíli chôdze sa pred vami otvorí jazierko, plné rýb a vodného vtáctva. Vidieť môžete najmä rodiny kačiek s malými kačičkami. Občas k jazeru priletí i volavka. Je vhodné si všimnúť upozornenie o ich kŕmení. Ak sa teda chystáte do Zámockého parku so zámerom kŕmiť zvieratá, správcovia parku odporúčajú vziať si so sebou v primeranom množstve semienka alebo ovsené vločky.
Obyvatelia jazierka si dokážu zaobstarať potravu prirodzeným spôsobom. Práve v dôsledku nevhodného krmiva, ktoré im hádzali návštevníci parku, dochádzalo k úhynu zvierat. Svojvoľné kŕmenie a vysoká teplota vzduchu prispela k zníženiu kvality vody jazera a zápachu v jeho okolí. Jazierko preto v tomto období podstupuje šetrný proces čistenia vody bioremediáciou.

Živá príroda v parku
Nezvyčajnou a veľmi vzácnou ozdobou parku je prítomnosť pávov. Navyknutí na okoloidúcich sa bez problémov predvádzajú a ochotne zapózujú do fotoobjektívu. Vo vysokej tráve alebo na nižších konároch stromov vidno biele aj pestrofarebné pávy a ak máte šťastie pochvália sa rozprestretým chvostom. V parku ich dokáže nájsť každý, keďže svoju prítomnosť dávajú hlasno najavo. Okrem pávov cez chodník zo stromu na strom prebehne veverička, počuť tu spev vtákov, prítomnosť drozdov aj ďatľov.

Centrum krúžkov pre deti a mládež
V ľavej časti parku bola v 50. rokoch 20. storočia postavená štýlová budova, ktorá slúžila ako Pioniersky dom. Projektantom bol slovenský architekt Artúr Szalatnai – Slatinský (1891 – 1962). Stavba svojim architektonickým štýlom veľmi vkusne zapadá do prostredia parku a je chvályhodné, že si aj dnes vo veľkej miere zachovala svoj vonkajší vzhľad aj originalitu interiéru. Budovu na svoju krúžkovú a záujmovú činnosť dnes plnohodnotne využíva pezinské Centrum voľného času.

Relax aj aktívny oddych
Zámocký park ideálne zapadá do centra mesta Pezinok. Už 180 rokov robí radosť každému návštevníkovi. Jeho blízkosť využívajú rodiny s deťmi, výlety školákov, aktívni športovci na beh a priaznivci relaxu a pohody. Môžete sa tu dobre poprechádzať, posedieť si v altánku, na lavičke alebo lehátku. V čase veterného počasia je park zvyčajne zavretý, ale vo väčšine prípadov je otvorený všetkým návštevníkom denne, prihliadajúc na letnú alebo zimnú sezónu.
Otváracie hodiny Zámockého parku

Lokalita na mape
Fotogaléria









